Wyobraźnia jest źródłem kreatywności, choć nie są tym samym.
W przeciwieństwie do osób dorosłych wyobraźnia dzieci jest „czysta” i nie skrępowana natłokiem wiadomości docierających ze wszystkich stron współczesnego świata (tysiącem informacji z telewizji i internetu zapadających w umysłach, nie dając szansy tworzenia własnych wyobrażeń).
Im większa stymulacja mediów tym mniejsza swoboda dla oryginalności.
Dzieci, które jeszcze nie zostały obciążane natłokiem wszechobecnych obrazów, mają niczym nieskrępowaną wyobraźnię, zdolną do tworzenia wielu oryginalności.
Wyobraźnia jest umiejętnością przywoływania na myśl rzeczy faktycznych lub tych, które nie istnieją.
Skupmy się jednak na wyobrażaniu rzeczy, których nie ma, czyli na wyobraźni twórczej. Bez niej nie byłoby wybitnych odkryć ,wynalazków i sztuki. Nie byłoby możliwe wymyślanie nowych rzeczy.
Dzięki wyobraźni można wyjść poza tu i teraz.
Pamiętając o tym że jest ona źródłem kreatywności, trzeba stymulować ją do pracy tak, żeby można było ją stosować w praktyce i żeby nie zanikła w dorosłym życiu.
Wiedza i zainteresowania są ważne, ale bez wyobraźni mogą być nieskuteczne.
Dzieci, mimo, że są otoczone setką różnych zabawek i tak często się nudzą. Wielokrotnie słyszymy: „Mamo, tato nudzę się! Co mam robić?” To typowe zachowanie nawet w obliczu posiadania wielu współczesnych zabawek. Taka sytuacja może być wezwaniem do działania rozbudzającego wyobraźnię. Najlepiej wykorzystać ten moment proponując dziecku, aby samo wymyśliło kilka rzeczy, które mogłoby robić.
Sposobów rozbudzania wyobraźni u dzieci jest wiele. Najbardziej oczywiste to:
- Swobodna zabawa – (bez względu na to, czy jest to bieganie czy robótki plastyczne) rozwija wyobraźnię i kreatywność.
- Czytanie książek – czytając dziecko przenosi się w świat wiedzy, refleksji i uczuć i wyobraźni.
- Granie w gry planszowe – bez względu czy to jest gra przygodowa czy strategiczna jest cennym źródłem ożywienia dziecięcej wyobraźni.
- Nieelektroniczne zabawy interaktywne. Doskonale pobudzają wyobraźnię poprzez szereg czynności jakie należy wykonać oddziaływując na siebie przez komunikujące się strony.
Mając w domu dwójkę młodych, wspaniale chłonnych umysłów staram się wspierać ich rozwój metodami, które opisuję. Ponieważ mam ten przywilej, że moja kreatywność jest dość rozwinięta, co jakiś czas wymyślam nowe sposoby zarażenia ich pasją do wiedzy, nauki, świata. Staram się rozbudzać ich ciekawość i wyobraźnię. Ponieważ moje dzieci są pierwszymi „testerami” moich przedsięwzięć, wiem jakie metody są skuteczne, a jakie nie.
Zabawy, które możesz wykorzystać do stymulacji wyobraźni dziecka, znajdziesz klikając na obrazek.
Dodaj komentarz