Czujniki (detektory) czadu, gazu i dymu powinny być nieodzownym wyposażeniem każdego mieszkania, z piecykiem gazowym, piecem lub kominkiem.
Są prostym i tanim sposobem na zabezpieczenie domu i domowników przed zaczadzeniem bądź pożarem.
Urządzenia te, nie zapobiegną powstaniu pożaru, czy wydobywaniu się gazu ale skutecznie zaalarmują o powstałym zagrożeniu, co umożliwi szybkie opuszczenie domu czy mieszkania.
Montaż czujek jest bardzo prosty. Zasilane mogą być zarówno z sieci elektrycznej jak i baterii. Istotne jest miejsce montażu.
Czujka dymu
Najlepiej ulokować ją, w centralnej części sufitu np. w przedpokoju. Nie zaleca się umieszczania jej na suficie, w kuchni i łazience (mogą pojawiać się fałszywe alarmy spowodowane obecnością pary wodnej), oraz w miejscach podatnych na brud i kurz (mogą powodować zakłócenia działania czujki).
Czujka gazu
Jej montaż zaleca się, w pomieszczeniach narażonych na wyciek gazu, tj. przy urządzeniach grzewczych, kuchenkach lub piecykach nim zasilanych (w kotłowniach, kuchniach, łazienkach itp.), a także np. w okolicy przyłączy i liczników gazowych. Ze względu na specyfikę metanu, który jest lżejszy od powietrza, urządzenie należy montować wysoko, tuż pod sufitem nadzorowanego pomieszczenia.
Czujka tlenku węgla.
Warto rozważyć umieszczenie takiej czujki , w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek, w pobliżu podgrzewacza gazowego , tzw. Junkersa. Czujka wykrywa nawet minimalne stężenie tlenku węgla w powietrzu.
Wszystkie czujki ostrzegają o niebezpieczeństwie. Jeżeli do wnętrza wniknie dym, pojawi się czad lub będzie się ulatniał gaz natychmiast uruchomi się alarm dźwiękowy oraz zacznie migać ostrzegawcza dioda.
Zabezpieczenie domów i mieszkań poprzez instalację czujek jest coraz bardziej popularne. Świadczy to, o coraz większej świadomości ludzi na temat możliwych zagrożeń oraz jak ważne są prewencyjne działania.
Dodaj komentarz